• Rodinné dedičstvo 250 rokov

    O nás & História

  • Rodinné dedičstvo 250 rokov

    O nás & História

  • Rodinné dedičstvo 250 rokov

    O nás & História

  • Rodinné dedičstvo 250 rokov

    O nás & História

O nás & História


Súčasnosť

REZORT PÉCHY JE OÁZA
S ELEGANCIOU, ŠTÝLOM
A S LÁSKOU REŠTAUROVANÝM
BOUTIQUE HOTELOM.
NOBLESSE OBLIGE – ZAVÄZUJE NÁS
LEGENDÁRNA POHOSTINNOSŤ ZEMSKEJ ŠĽACHTY.
„HISTÓRIA PRETRVÁVA VĎAKA TÝM, KTORÍ REŠPEKTUJÚ MINULOSŤ A VERIA V BUDÚCNOSŤ.”
Portrait-Klara-Szakall-von-Losoncz-Foto-Jan-Jasensky
PÉCHY CASTLE V SÚČASNOSTI VLASTNÍ
KLÁRA SZAKALL DE LOSONCZ,
VNUČKA GEORGA A KLÁRY PÉCHY DE PÉCHUJFALU.
"Rozprávania starých rodičov o dávno stratenom svete panstiev a šľachty mi vtedy pripadali ako rozprávky, sprevádzali ma počas môjho putovania životom. Študovala som a pracovala ako medzinárodná novinárka v oblasti architektúry vo Švajčiarsku, vydala som sa a narodili sa mi dvaja úžasní synovia. Netušiac, že osud má pre mňa pripravenú ešte jednu veľmi zvláštnu výzvu: Zamilovala som sa totiž do ruiny, vlastne do niekoľkých zrúcanín - na Slovensku, ktorým som sa rozhodla vrátiť starú krásu.

Predstavte si kaštieľ, ktorý bol domovom mojej mamy, s rozpadnutými múrmi a prepadnutou strechou. Vedľa neho vyrabovaná hosťovská vila a úplne schátraný domček záhradníka. Bývalý anglický park džungľa, les katastrofa - o zaniknutom tenisovom kurte a bazéne ani nehovoriac. To všetko chátralo kvôli nášmu vyvlastneniu počas komunistického režimu.
Rekonštrukcia nášho bývalého majetku si vyžiadala 25 rokov môjho života a stále je čo robiť.

Dnes som však hrdá na to, že som zachránila malý kúsok európskej histórie.
Život je o tom, že sny sa stávajú skutočnosťou, keď je človek odvážny. Teraz, keď sa do starých múrov opäť nasťahoval život, radosť a harmónia, môžeme pokračovať v rozprávaní našich starých príbehov a začať nové. Dúfam, že naši hostia si pobyt užijú a budú sa tu cítiť rovnako príjemne ako v starých časoch.

Srdečne sa teším na vašu návštevu."

Kaštieľ Péchy s anglickým parkom sú dnes už pamiatkovo chránené objekty a stali sa súčasťou historického dedičstva Slovenska.

História

rodinny erb mensia velkost

Romantický príbeh
kaštieľa Péchy
začína v roku 1772, keď

historic manor house

Ladislaus Péchy de Péchujfalu,

bol kráľovským poradcom cisárovnej Márie Terézie. Spolu s manželkou Zsófiou, rodenou Usz de Uszfalva, boli zemepánmi a patrónmi Hermanoviec (Hermány). Príbeh ich syna Franciscus Péchy de Péchujfalu, cisárskeho komisára, ktorý vládol nad okolitými pozemkami a dedinami, sa spomína ako veľký ľúbostný príbeh tej doby: Keď Franciscus požiadal o ruku Barboru Bereczkyovú, dcéru bardejovského šľachtica, dostal odpoveď: "áno". Jej súhlas bol však spojený s podmienkou: Franciscus jej mal postaviť nový kaštieľ na kopci svojho panstva. Jej želanie sa splnilo výstavbou súčasného kaštieľa v neoklasicistickom štýle, ktorý bol v tom čase v móde.

Barbora sa angažovala v miestnej komunite a začala poskytovať obci mnohé štedré dary. Objednala a zaplatila výstavbu katolíckeho kostola oproti kaštieľu. Ten tam dodnes stojí s cibuľovou vežou a gotickým oltárom od Majstra Pavla z Levoče, sochára a tvorcu najvyššieho dreveného gotického oltára na svete. V roku 1818 dala pred hlavným vchodom do tohto kostola postaviť kupolovité mauzóleum pre svojho milovaného manžela - dodnes sa v ňom nachádzajú rakvy oboch manželov. Okolo roku 1800 sa mierny svah okolo kaštieľa premenil na dvojhektárový anglický park s francúzskou záhradou.

RODINNÝ PORTRÉT POČAS PRECHÁDZKY LESOM r. 1925

 

Georg Péchy de Péchujfalu a jeho žena Klára,

(rod. Bánó de Tapolylucska et Kükemezö), vlastnili do roku 1945 Kaštieľ Péchy, gazdovstvo, liehovar, rozsiahle lesy a ornú pôdu. V roku 1929 postavili hosťovskú vilu pre svojich príbuzných z Budapešti, ktorí si tu užívali dovolenku na vidieku. Medzi obľúbené zábavy v tom čase patrili poľovačky, pikniky v prírode, prechádzky na koči, návštevy príbuzných v okolitých kaštieľoch, plesy v Budapešti a výlety do historických miest Prešov (Eperjes) a Košice (Kassa). Na radosť všetkých postavili pri kaštieli aj tenisový kurt a bazén napájaný sladkou vodou z priľahlého potoka. Na konci druhej svetovej vojny, keď regiónom prechádzala Červená Armáda, bol Georg Péchy odvedený sovietskymi vojakmi do pracovného tábora v oblasti pohoria Kaukaz. Zomrel tam v roku 1945 na následky hrozných podmienok.

Klára, (rod. Bánó de Tapolylucska et Kükemezö)

Po roku 1945 jej dovolili žiť v jednej izbe vyrabovaného kaštieľa so svojou jedinou dcérou Klárou až do roku 1948. Potom z dediny museli odísť, pričom si mohli vziať so sebou každá jeden malý kufor. Až do polovice päťdesiatych rokov žili v malej usadlosti neďalekom údolí. V roku 1945 komunistický režim skonfiškoval celý majetok rodiny Péchy. Budovy slúžili ako školy, ale časom sa z nich stali ruiny a park sa zmenil na džungľu. Počas reštitúcií 90. rokoch 20. storočia, boli časti pôvodného majetku vrátené. Vnučka Georga a Kláry Péchy de Péchujfalu sa ujala svojej celoživotnej úlohy obnoviť a zachrániť staré rodinné dedičstvo - rekonštrukcia parku, obnovy domov a oživenia lesov.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram